Kontrolowane pakowanie zbiorcze produktów
Większość produktów w opakowaniach jednostkowych wymaga indywidualnego podejścia, jeżeli chodzi o pakowanie zbiorcze. Tym właśnie zajmuje się niemiecka firma ETT. Projekt każdego rozwiązania maszynowego jest realizowany od analizy próbek produktowych, wstępnej koncepcji konstrukcyjnej, poprzez projektowanie, budowanie i programowanie maszyn aż po końcowe testowanie.
Na początku procesu przygotowywane są rysunki graficzne maszyn i animacje ich działania, które wizualizują potrzeby Klienta. Są one niezmiernie ważne w kolejnej fazie, czyli przy produkcji poszczególnych części i ich montażu w maszynie. Po zakończeniu montażu wykwalifikowani specjaliści rozpoczynają programowanie systemu i uruchomienie pierwszych serii testowych.
Kolejnym krokiem jest test w fabryce producenta (FAT), na który zapraszany jest również Klient. Po zaakceptowanym teście i przetransportowaniu do fabryki Klienta maszyny instalowane są w linii produkcyjnej, gdzie technicy uruchamiają je i synchronizują z pozostałymi urządzeniami współpracującymi w linii.
ETT wraz z partnerem lokalnym na rynku polskim, firmą SPOLEX Sp. z o.o., dba o projekt w całościowym wymiarze, zarówno na etapie powstawania koncepcji rozwiązania maszynowego, jej wdrożenia, jak również opieki serwisowej gwarancyjnej i pogwarancyjnej.
Dynamiczne pakowanie butelek
Standardowe moduły ETT rozwiązują wyzwania związane z pakowaniem „wymagających” produktów, takich jak kształtne butelki wyposażone w zamknięcia szczególnie delikatne (np. pompki do mydła). Ze względu na brak łatwego, okrągłego i płaskiego zamknięcia umożliwiającego łatwe uchwycenie, wkładanie do kartonów tego rodzaju butelek, wymaga pewnej „intuicji” od robota pakującego.
Dedykowane rozwiązanie składa się z formierki kartonów, modułu pakującego (robot z odpowiednią głowicą) oraz zamykarki. Tak zorganizowana linia pakująca wyposażona jest w specjalny podwójny ślimak, który obraca wprowadzane butelki o 90 stopni. Następnie robot w sposób ciągły wykonuje sekwencję ruchów polegających na delikatnym chwytaniu rzędu butelek i umieszczaniu ich w kartonach (jedno- lub dwurzędowo w zależności od formatu).
Butelki z zamknięciem typu trigger pakowane w trybie ciągłym
Innym rozwiązaniem, jakie ETT posiada w swojej ofercie, jest system do pakowania plastikowych butelek o specjalnym kształcie i zamknięciu typu trigger. Rozwiązanie to wykorzystuje standardowe moduły do formowania, pakowania (robot ze specjalnie zaprojektowaną głowicą) i zamykania kartonów. Układ wprowadzania butelek oparty jest o system podwójnych ślimaków, przekręcających i ustawiających je w taki sposób, aby robot w jednym cyklu mógł pobrać 18 sztuk i umieścić w 3 kartonach. Mimo tego, że pakowanie butelek z triggerem stawia robotowi wysokie wymagania, maszyny ETT sprawdzają się niezawodnie w powierzonych im zadaniach.
Spolex Sp. z o.o.
ul. Wał Miedzeszyński 131 B
04-987 Warszawa
tel. 22 351 71 91
fax 22 270 29 70
biuro@spolex.com
www.spolex.com
ETT Verpackungstechnik GmbH
Schafanger 34
D-37186 Moringen – Fredelsloh
tel. +49 (0) 5555 / 99 33-31
www.ett-verpackungstechnik.de