Pokaż menu

Firmy z okładek

Firmy z okładek
    
 

Reklama

Współpraca

Kredyt ekologiczny. Lek na brak środków na termomodernizację i wymianę maszyn na nowsze


Do końca stycznia 2025 r. trwa nabór wniosków w programie „Kredyt ekologiczny”. To ciekawy program skierowany do polskich firm, w ramach którego można otrzymać bezzwrotną dotację na przedsięwzięcia zmniejszające zużycie energii – od termomodernizacji obiektów, wymiany maszyn i urządzeń na nowe, zakupu OZE po modernizację klimatyzacji czy oświetlenia. Do podziału jest 660 mln zł.
Dotacja może być przeznaczona na wszelkiego rodzaju inwestycje, które zwiększają efektywność energetyczną prowadzonej działalności i które wynikają z przeprowadzonego audytu energetycznego. Audyt energetyczny / efektywności energetycznej jest obowiązkowym załącznikiem do wniosku. Program dotyczy firm z sektora małych i średnich jak i dużych (do 3 000 pracowników). Warunkiem dostępu do programu jest wykazanie, że w wyniku realizacji inwestycji uzyska się oszczędność energii na poziomie co najmniej 30%. „Kredyt ekologiczny” to jeden z nielicznych konkursów unijnych, w ramach którego można otrzymać dotację na modernizację hal i budynków oraz parku maszynowego, a przy tym nie ma wymogu wdrożenia innowacji. Nie ma także znaczenia branża, w ramach której działa wnioskodawca.

Forma i wysokość dofinansowania
Dofinansowanie ma formę tzw. premii ekologicznej, czyli bezzwrotnej dotacji. Przyznana dotacja automatycznie spłaca część kapitałową kredytu komercyjnego zaciągniętego w banku mającym podpisaną umową z Bankiem Gospodarstwa Krajowego na potrzeby realizacji inwestycji. Na liście jest aktualnie 18 banków do wyboru.
 

Wysokość dotacji zależy od wielkości przedsiębiorstwa, lokalizacji inwestycji oraz rodzaju wydatków i może wynieść od 15% do 80% kosztów kwalifikowalnych projektu. Jest kilka podstaw prawnych związanych z udzieloną dotacją, stąd taka rozpiętość w wysokości dotacji. W bieżącym naborze wprowadzono minimalny próg dla wydatków kwalifikowanych: 2 mln zł.

Audyt energetyczny to podstawa
Niezbędnym załącznikiem do wniosku jest audyt energetyczny, z którego powinna wynikać potrzeba przeprowadzenia usprawnień. Aby planowany koszt do poniesienia był dotowany, musi to wynikać z zaleceń wskazanych w przeprowadzonym audycie.
Wykonanie audytu należy zlecić zewnętrznej firmie, która przeprowadzi proces oceny energetycznej przedsięwzięcia. Program zawiera szczegółowe wytyczne w zakresie zawartości raportu i jego wzoru. Skuteczność pozyskania środków zależy w dużej mierze od wiarygodnego raportu i jego wyliczeń. Nie jest to pierwsza edycja programu, więc warto poszukać doświadczonego wykonawcy audytu. Wykonanie takiego audytu wymaga czasu, nawet kilku tygodni.

Zdolność kredytowa
Oprócz audytu – drugim kluczowym załącznikiem do wniosku jest promesa kredytowa, która potwierdza zdolność kredytową wnioskodawcy. To procedura niemal taka sama jak pozyskanie typowego kredytu inwestycyjnego, czyli wymaga danych finansowych i czasu – około miesiąca na jej wydanie.

Praktyczne wskazówki
  1. Audyt energetyczny, oprócz tego, że jest załącznikiem niezbędnym do wniosku, przedstawia realne i mierzalne oszczędności, jakie firma może uzyskać w wyniku realizacji działań w nim zaplanowanych, względem nakładów, jakie trzeba ponieść, aby te działania wykonać. Koszt audytu wynosi kilka tysięcy i więcej, jest uzależniony od zakresu audytu.
  2. Możliwe jest dokonanie termomodernizacji w obiekcie, który jest wynajmowany. Wnioskować może zarówno najemca, jak i właściciel nieruchomości, w zależności od tego, kto będzie czerpał korzyści z realizacji projektu.
  3. Jeśli jeden podmiot prowadzi działalność w kilku lokalizacjach, może złożyć więcej niż jeden wniosek o dofinansowanie.
 
„Kredyt ekologiczny” to być może jedyny program dotacyjny pozwalający na modernizację i unowocześnienie obiektów infrastruktury, jak i parku maszynowego bez wykazania innowacyjności. To program, gdzie kluczowe znaczenie ma efektywność energetyczna weryfikowana na wielu płaszczyznach. Jest to program szczególnie atrakcyjny dla firm, które rozwijając się – nabywały sąsiednie budynki w różnym stanie – zazwyczaj raczej zniszczone, a teraz sukcesywnie modernizują takie obiekty. Żaden inny program dotacyjny nie jest w stanie dotować takich przedsięwzięć. Niemniej jednak aplikacja o środki w „Kredycie ekologicznym” wymaga czasu. Nie jest to program do przygotowania w ciągu ostatniej doby naboru, choćby z uwagi na załączniki, jak promesa kredytowa czy audyt energetyczny. Nabór zaczyna się 17.10.2024 r., a kończy 31.01.2025 r.


W ramach projektu można wymienić maszyny i urządzenia na nowsze i mniej energochłonne, jednakże zastępowane maszyny muszą być wyłączone z użytkowania, sprzedane.

Termomodernizacji można poddać jedynie obiekt, w którym była dotychczas prowadzona działalność, gdyż tylko w takim przypadku można wykazać, że nastąpi spadek zużycia energii. Nie można objąć projektem obiektów, które nie były wcześniej użytkowane przez wnioskodawcę.

Instalacja OZE nie powinna być zaprojektowana „na wyrost”. Głównym celem ma być produkcja energii na potrzeby własne wnioskodawcy. Ewentualne nadwyżki to maks. 20%. Możliwe jest także dofinansowanie do zakupu magazynu energii.
Więcej o programie: https://www.bgk.pl


MS-Consulting
ul. Warszawska 149/6, 61-047 Poznań
Anna Szymczak
a.szymczak@ms-consulting.pl

Reklama