Pokaż menu

Firmy z okładek

Firmy z okładek
    
  
 

Reklama

Współpraca

SILOS – konstrukcja przeznaczona do składowania materiałów sypkich




Silosy są podstawowymi magazynami, w których przechowywane są materiały sypkie w celu ich późniejszego procedowania. Proces magazynowania i pobierania wymaga dokładnej, ciągłej kontroli, a waga produktu wewnątrz silosu jest parametrem bardzo ważnym w każdym procesie produkcyjnym. Proces ważenia za pomocą tensometrycznego czujnika wagowego jest oczywiście znacznie bardziej precyzyjny niż pomiar poziomu produktu w silosie. Dlatego dobór odpowiednich czujników wagowych do silosów ma zasadnicze znaczenie. Należy uwzględnić, iż ciężar własny konstrukcji obciąża stale czujniki wagowe, a tym samym zakres ważenia czujnika wagowego jest ograniczony. Podczas projektowania systemu ważenia silosu należy przyjąć pewne logiczne podejście, aby prawidłowo zwymiarować ogniwa obciążnikowe. Wziąć musimy pod uwagę już wspomniany ciężar własny konstrukcji silosu, boczną siłę wiatru, która jest parametrem zmiennym, rodzaj przechowywanego materiału wewnątrz silosu oraz warunki gruntowe, na których stoi lub będzie usadowiony silos. Ogniwa obciążnikowe UTILCELL, przeznaczone do dużych silosów o masie od kilkudziesięciu do kilkuset ton, mają kilka modeli, a ich wybór jest podyktowany powyższymi okolicznościami. Najbardziej efektywnym czujnikiem wagowym dla dużych silosów jest M460 w zakresie nośności od 5 t do 30 t. Ten czujnik wagowy posiada bardzo niezawodne i solidne zestawy montażowe z zabezpieczeniem przed oderwaniem od podłoża, wykonane ze stali ocynkowanej lub nierdzewnej. Dla większych nośności można zastosować czujnik wagowy M740 o zakresie 15 t do 600 t. Każdy z podanych udźwigów przypada na jeden punkt podparcia, więc całkowita pojemność silosu może wynosić setki ton. Gdy problemem nie jest wielkość silosu, innym rozwiązaniem jest model M420 o zakresie od 5 t do 30 t. Dla jeszcze mniejszych silosów do kilkudziesięciu ton można zastosować popularny czujnik wagowy M350 o nośności od 300 kg do 10 t.





Sygnał z czujnika wagowego może trafić do wskaźnika wyświetlającego wartość i stąd wykorzystać tę informację w systemie sterowania. Możliwe jest również przejście do jednostki monitorującej i przesłanie danych silosu bezpośrednio bezprzewodowo do magazynu w chmurze, skąd poprzez REST API można je wykorzystać w systemie sterowania lub wyświetlić wartość i jej historię w dedykowanym panelu sterowania dostępnym w sieci. Do tej ostatniej możliwości można dodać kolejne dane jak konserwacja prewencyjna, kontrola przepływu w silosie, obliczenia statystyczne, analiza trendów itd. Taką jednostką monitorującą jest SensoCom dystrybuowany przez UTILCELL, s.r.o.





W przypadku zastosowania analogowych czujników wagowych, sygnał ten jest konwertowany w skrzynce przyłączeniowej na tylko jeden sygnał i stąd trafia do wskaźnika. Zdalna konserwacja czujników wagowych jest w tym przypadku mniej efektywna, ponieważ nie ma informacji o stanie każdego czujnika wagowego. Aby uzyskać największe korzyści z konserwacji prewencyjnej, należy zastosować cyfrowe czujniki wagowe lub moduł cyfryzujący do konwersji sygnału analogowego każdego analogowego czujnika wagowego na sygnał cyfrowy. W takim przypadku można zdalnie sprawdzić bieżący stan każdego czujnika i z wyprzedzeniem przeprowadzić konserwację systemu ważenia. Cyfrowe czujniki wagowe są również dostępne jako opcja do pomiaru silosów, a jednym z nich jest model M740D. Wkrótce, jeszcze w tym roku, więcej modeli będzie miało cyfrową dostępność.

W wielu przypadkach wystarczy odpowiedni wskaźnik lub przetwornik wagowy, aby uzyskać dane z analogowych czujników wagowych i cyfryzować sygnał z czujnika wagowego w samym wskaźniku. W takim przypadku warto zastosować wskaźnik z większą ilością wejść jak np. UWT-6008. Urządzenie to może być podłączone do 4 lub 8 analogowych czujników wagowych. Dużą zaletą jest to, że urządzenie to można podłączyć do systemu sterowania i/lub połączyć z modułem SensoCom w celu bezprzewodowego zdalnego monitorowania systemu ważenia w chmurze. Jeszcze lepszym rozwiązaniem jest fakt, że urządzenie współpracuje z szeroką gamą magistrali komunikacyjnych. Jednym z powodów sukcesu UWT-6008 jest bardzo dobra cena za kanał, wysoki poziom niezawodności tego produktu oraz jego elastyczność w różnych zastosowaniach.





Podsumowując, tensometryczne czujniki wagowe są niezawodnymi i dokładnymi produktami do pomiaru wagi materiałów sypkich przechowywanych w silosach. Są one dostępne w różnych typach i mogą być wykorzystywane w różnych zastosowaniach, w zależności od wielkości i pojemności silosu oraz dostępności miejsca. Są one podłączone do wskaźników, które mogą wyświetlać wagę w czasie rzeczywistym i za pomocą jednostek SensoCom, przekazywać dane do zdalnej lokalizacji w celu monitorowania i analizy.

Ostatnia uwaga
Znaczenie i wpływ technologii cyfrowych na nasze społeczeństwo rośnie z każdym dniem. Potencjał technologii cyfrowych i ich zastosowań staje się obecnie głównym nurtem w biznesie, rządzie i całym społeczeństwie. Dzieje się tak, ponieważ cyfryzacja różnych branż, operacji i procesów, pozwala im na zwiększenie wydajności, efektywności i utrzymanie konkurencyjności. Digitalizacja silosów wagowych i materiałów sypkich nie jest wyjątkiem.

W dzisiejszych czasach coraz trudniej wyobrazić sobie operację lub działalność, która nie może być skutecznie zarządzana i monitorowana przy użyciu technologii cyfrowych. W rzeczywistości wykorzystanie technologii cyfrowych zrewolucjonizowało sposób, w jaki wykonujemy wiele czynności. Do najważniejszych beneficjentów cyfryzacji należą przedsiębiorstwa i branże, które wymagają sprawnych i skutecznych operacji, aby osiągnąć swoje cele biznesowe.

Przemysłowy Internet Rzeczy (IIoT) połączy świat fizyczny, dane i ludzi w jedną holistyczną platformę. Od czujników do systemów, IIoT umożliwia lepsze podejmowanie decyzji w oparciu o dane w czasie rzeczywistym i łączy ludzi i maszyny pracujących razem bezproblemowo.


www.utilcell.com/pl/


Reklama