W drodze do Przemysłu 4.0 w produkcji żywności i napojów oraz w procesach pakowania
Umiejętność czytania nie oznacza bynajmniej, że zostaniemy krytykami światowych bestsellerów literackich. Niemniej jednak jest to umiejętność istotna, gdybyśmy zechcieli aktywnie w tej krytyce uczestniczyć, pozostając opiniotwórczymi i uznawanymi w świecie – Paweł Juras, Business Development Manager, Packaging, Food & Beverage w Balluff.
Taka myśl naszła mnie, gdy w ostatnim czasie zastanawiałem się nad rolą cyfryzacji oraz koniecznością automatyzacji w produkcji żywności i napojów. Obszarów, w których cały czas większość stanowi stary park maszynowy, gdzie nowych technologii często nie można było zaimplementować.
Częstym pytaniem i wątpliwością pojawiającą się podczas bezpośrednich rozmów z Klientami sektora produkcji spożywczej jest:
Czy zagadnienie cyfryzacji oraz podążanie w kierunku Przemysłu 4.0 dotyczy w ogóle wszystkich, czy jest dedykowane wyłącznie największym graczom na rynku. Szczególnie w MŚP, gdzie pojawiają się zarówno argumenty/wątpliwości tak finansowe, jak i technologiczne – „wszak te zaawansowane i futurystyczne rozwiązania 4.0 wymagają ogromnych nakładów finansowych, nie są dla nas” itd.
Warto bardzo jasno i konkretnie odpowiedzieć – idea Przemysłu 4.0, cyfryzacja, jest dostępna i możliwa dla wszystkich i zdecydowanie każdy powinien rozważyć wykonanie pierwszego kroku związanego z zapewnieniem odpowiednich danych cyfrowych z maszyn, urządzeń, instalacji, aby w kolejnych krokach, w sposób mniej lub bardziej zaawansowany, wykorzystać te dane do zarządzania procesami produkcyjnymi.
Na szczęście coraz częściej mówi się o konieczności automatyzacji, szczególnie w ostatnim czasie, gdy dostęp do pracowników bywał ograniczony i kluczowe stało się zapewnienie ciągłości produkcji.
Bazując na najnowszym raporcie PMMI Business Intelligence oraz obserwowanych trendach dotyczących produkcji żywności i napojów, a także procesów pakowania, należy stwierdzić, że istnieją specyficzne potrzeby związane z predykcyjną strategią oraz inteligentnymi rozwiązaniami.
Condition Monitoring
Strategia predykcyjna to możliwość monitorowania maszyny lub jej podzespołu i unikania nieplanowanych przestojów poprzez przewidywanie awarii maszyny i umożliwienie podjęcia działań zapobiegawczych. Według „Packaging and Predictive Maintenance” najczęściej monitorowaniu poddawane są krytyczne zasoby i wyposażenie, m.in. silniki, pompy, wentylatory, przekładnie, agregaty, a także coraz częściej napędy przy systemach transportujących.
Balluff Condition Monitoring [BCM] zapewnia efektywną i bezawaryjną eksploatację każdego urządzenia, zwiększając wyraźnie produktywność całej linii produkcyjnej
Zmiana i zarządzanie formatami (Format Change)
Coraz większa różnorodność opakowań (materiałów i kształtów) i konieczność częstego dopasowania lub wymiany oprzyrządowania wymuszają stosowanie bezpośrednio przez producentów maszyn rozwiązań wspierających identyfikację używanych narzędzi oraz automatyzację procesu zmiany formatu. W pracujących maszynach istnieje możliwość doposażenia we wspomniane rozwiązania, minimalizując tym samym ilość nieplanowanych przestojów, awarii czy wydłużonego czasu dopasowania, uruchomienia i synchronizacji wszystkich elementów odpowiedzialnych za zapewnienie poprawnej pracy z danym opakowaniem.
Cyfrowy wskaźnik położenia Balluff stanowi sprzęgło między nastawami operatora a oczekiwaniami maszyny dla danego formatu
Inteligentne czujniki
Dążenie do doskonałości operacyjnej, jak najwyższego wskaźnika OEE, m.in. przez wyeliminowanie lub ograniczenie do minimum przestojów, zapewnienie elastyczności i multifunkcjonalności maszyn, a tym samym wdrażanie predykcyjnej strategii, wymaga dostarczania odpowiednich danych z maszyn i linii produkcyjnych w czasie rzeczywistym. Rolę nośników tych danych przejmują dzisiaj m.in. inteligentne rozwiązania z obszaru technologii oczujnikowania.
Przykładem są najnowsze czujniki indukcyjne oraz optoelektroniczne Balluff, które poza standardową funkcjonalnością – detekcji obiektu – dostarczają całą gamę informacji diagnostycznych i operacyjnych.
Funkcje diagnostyczne i operacyjne zawarte w najnowszych czujnikach indukcyjnych i optoelektronicznych redefiniują ich rolę w całym procesie produkcyjnym
Możliwość pozyskiwania odpowiednich danych z maszyn, urządzeń, instalacji nie oznacza bynajmniej, że z dnia na dzień stworzymy idealną Fabrykę Przyszłości i zostaniemy liderem cyfrowej transformacji. Niemniej jednak możliwość taka jest niezbędna, gdybyśmy zechcieli aktywnie w tej transformacji uczestniczyć, pozostając opiniotwórczymi i uznawanymi w świecie – Paweł Juras, Balluff.
Zachęcam zatem do czerpania z doświadczeń oraz dostępności specjalistów i branżowych ekspertów, którzy na nowe technologie patrzą przez pryzmat różnych obszarów przemysłu oraz obecnych trendów.
Balluff Sp. z o.o.
www.balluff.pl